יום שבת 16 בנובמבר 2019

דף הביתמי אנחנוצור קשרEnglishפרויקטים בקהילהקטלוג פעילויותפרסומיםקישוריםפורום
פעילויות בתי-ספר
קורסי נוער בבתי-חולים
סדנאות להורים צעירים
ניצני רפואה
תכנית קיץ
רישום לתכניות בתי חולים תש"ע
לקבלת עדכונים בדוא"ל:
 
כניסה למדריכים:
משתמש
סיסמה

סדנאות להורים צעיריםקורס החייאת תינוקות וילדים – חלק ממשימתינו כהורים

עמותת פרחי רפואה המובילה את תחום החינוך לבריאות בישראל בכלל המרכזים הרפואיים ובבתי הספר ברחבי הארץ מפעילה כחלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים, קורסי החייאה להורים העוסקים בהחייאת תינוקות ובמצבי חרום בילדים ותינוקות באמצעות צוות הדרכה מקצועי ומיומן.

חברת שילב מעניקה את הקורסים הללו זה מספר שנים לחוג לקוחותיה כשרות הניתן באמצעות עמותת פרחי רפואה.

שרותי בריאות כללית מאפשרת לקבוצות הורים לעבור את הקורס בסניפים השונים בתשלום סמלי.

צוות ההדרכה בעמותה כולל רופאים, אחיות, סטודנטים לרפואה, פארמדיקים וכן מדריכים בוגרי בית הספר לרפואה צבאית (בה"ד 10, חוליה ארצית) שעברו השתלמות נוספת בנושא החייאת תינוקות וטיפול במצבי חרום בילדים ותינוקות.

בנוסף עוסקים המדריכים באופן שוטף בהדרכת קורסי עזרה ראשונה למבוגרים, קורסי העשרה בתחום הרפואה והבריאות בבתי החולים ובבתי ספר.


מצ"ב המלצתו של דר' איתמר עופר- מנהל רפואי, מחוז ת"א יפו- שרותי בריאות כללית וחבר בועדה המקצועית המייעצת:

הורים יקרים,

זה עתה הבאתם לעולם נסיך/ה חדש/ה משלכם. כולנו, כהורים, מודעים לאושר הגדול הגלום בלהיות הורים כמו גם באחריות החדשה הנופלת על כתפינו. אין דבר חשוב יותר להתפתחות תקינה של ילדינו מאשר חום ואהבה, דאגה לצרכים השונים ולביטחונם של הילדים.

הדרך הנכונה ביותר לשמור על ילדינו היא דרך המניעה. החל מהקפדה על בית בטוח לילדים, דרך הקפדה על התקני בטיחות מתאימים לרכב ושימוש נכון וקפדני בהם ובהמשך חינוך הילדים לשמור על עצמם.

עם זאת, לא תמיד המניעה מספקת וישנם מצבים שבהם נדרשת מאתנו, בתור האנשים הנמצאים עם ילדינו רוב הזמן, תגובה מהירה ויעילה למצבי חירום שכבר מתרחשים. תגובה מהירה ויעילה, עד להגעת צוות רפואי מיומן, עשויה למנוע נזק עתידי ומשמעותי.

כדי לדעת מה לעשות בדקות הראשונות של מצב חירום כמו דום נשימה, גוף זר בדרכי הנשימה וכד', חשוב ללמוד מספר פעולות בסיסיות בהן יש לנקוט מיידית. עקב מבנה הגוף של תינוקות והפיסיולוגיה של מצבי חירום אצלם, הפעולות בהן צריך לנקוט שונות ממה שלמדנו בהחייאת מבוגרים. זאת ועוד, עם העלייה בגיל ובמשקל התינוק הפעולות משתנות במעט.

הגורם מספר אחת למצב חירום בתינוקות וילדים הוא נשימתי, ופעולות מהירות, נכונות ובטוחות במערכת הנשימה הן המפתח להצלחת הטיפול.

כמו כל דבר בחיים – גם את זה צריך ללמוד, וחשוב עוד יותר, לתרגל באופן מעשי על בובות החייאה ייעודיות ובעזרת מדריכים מיומנים ומנוסים.

כל האמור לעיל מביא אותי להמליץ בחום לכל הורה להשקיע את מעט הזמן הנדרש ולעבור קורס החייאה בתינוקות וילדים, לרכוש ספר העוסק בהחייאה בתינוקות וילדים (וגם לעיין בו מידי תקופה...) ולרענן את הידע עם בואם לעולם של כל נסיך או נסיכה חדשים.

בהצלחה והנאה מהדור הבא.


ד"ר איתמר עופר
מומחה ברפואת ילדים